British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E2 Open Women 2KM

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Emily Carmichael GB Rowing Team 01:41.4 (33) 01:41.4 (32) 01:41.8 (33) 01:40.5 (37) 06:45.1
2 Rebecca Girling GB Rowing Team 01:43.0 (31) 01:43.5 (30) 01:42.4 (31) 01:38.8 (35) 06:47.7
3 Rebecca Chin GB Rowing Team 01:42.3 (32) 01:43.4 (31) 01:43.0 (30) 01:40.0 (34) 06:48.8
4 Georgia Francis GB Rowing Team 01:42.9 (31) 01:43.7 (31) 01:44.6 (32) 01:43.1 (35) 06:54.2
5 Samantha Courty GB Rowing Team 01:43.6 (32) 01:44.4 (32) 01:43.9 (32) 01:42.5 (35) 06:54.5
6 Karen Bennett GB Rowing Team 01:45.0 (32) 01:44.5 (30) 01:44.7 (30) 01:40.9 (36) 06:55.2
7 Caragh Mcmurtry GB Rowing Team 01:44.1 (33) 01:44.7 (30) 01:44.3 (33) 01:42.8 (36) 06:55.8
8 Fiona Gammond GB Rowing Team 01:45.1 (33) 01:44.8 (32) 01:43.2 (34) 01:43.2 (37) 06:56.3
9 Anastasia Chitty GB Rowing Team 01:44.3 (32) 01:45.1 (30) 01:44.5 (31) 01:43.0 (34) 06:56.8
10 Georgina Brayshaw Leeds Rowing Club 01:42.6 (32) 01:44.0 (30) 01:44.8 (28) 01:46.1 (32) 06:57.5
11 Mathilda Hodgkins-Byrne GB Rowing Team 01:44.3 (32) 01:44.7 (32) 01:46.4 (32) 01:42.4 (40) 06:57.7
12 Beth Bryan GB Rowing Team 01:45.0 (29) 01:44.8 (29) 01:44.7 (29) 01:43.4 (34) 06:57.9
13 Katherine Douglas GB Rowing Team 01:44.6 (32) 01:45.1 (31) 01:45.5 (32) 01:43.2 (37) 06:58.4
14 Annie Withers GB Rowing Team 01:44.0 (31) 01:45.5 (29) 01:46.9 (28) 01:44.1 (32) 07:00.5
15 Paula Rozenlauka Twickenham Rowing Club 01:43.8 (32) 01:48.0 (29) 01:49.0 (29) 01:50.9 (29) 07:11.8
16 Aikaterini Nikolaidou Nautical Club Of Katerinis 01:48.0 (30) 01:51.4 (27) 01:48.6 (29) 01:46.1 (31) 07:14.1
17 Kaila Engelsman Mortlake Anglian & Alpha 01:46.0 (31) 01:49.7 (30) 01:51.7 (30) 01:54.1 (30) 07:21.5
18 Alice Brownjohn Cantabrigian Rowing Club 01:52.4 (31) 01:52.7 (31) 01:54.7 (31) 01:56.5 (32) 07:36.2
19 Oceane Becourt Crossfit Iceni 01:54.7 (34) 01:55.4 (33) 01:57.4 (33) 01:50.1 (35) 07:37.6
20 Antonia Clarke University Of East Anglia Boat Club 01:38.7 (34) 01:55.5 (30) 02:03.3 (28) 02:01.9 (29) 07:39.4
21 Louise Clark Bewl Bridge Rowing Club 01:48.3 (33) 01:56.5 (30) 01:57.9 (28) 01:58.2 (28) 07:40.9
22 Rebecca Minnich 01:54.1 (30) 01:55.6 (29) 01:56.8 (29) 01:54.9 (31) 07:41.3
23 Aaby Aldridge Royal Navy 01:56.6 (33) 01:56.3 (32) 01:55.4 (32) 01:53.2 (34) 07:41.5
24 Victoria Baldwin White Cliffs Crossfit 01:56.3 (29) 01:56.0 (28) 01:56.4 (27) 01:53.0 (29) 07:41.7
25 Catherine Grayson Lea Rowing Club 01:53.9 (34) 01:56.9 (32) 01:58.4 (31) 01:59.3 (31) 07:48.5
26 Liberty Regan City Of Sheffield Rowing Club 01:56.0 (31) 01:59.2 (28) 02:00.2 (27) 01:56.1 (29) 07:51.5
27 Dita Jonova Mortlake Anglian & Alpha 01:55.4 (34) 01:59.2 (31) 02:00.9 (30) 01:58.5 (32) 07:54.0
28 Katy Williams Birmingham City University Rowing Club 01:55.7 (34) 01:58.9 (32) 02:01.2 (32) 01:59.9 (32) 07:55.7
29 Genevieve Lebaron City Of Sheffield Rowing Club 01:56.7 (30) 02:02.8 (30) 02:05.4 (29) 02:03.9 (30) 08:08.7
30 Victoria Cranwell Fulham Reach Boat Club 01:52.7 (34) 02:04.1 (31) 02:06.3 (32) 02:05.9 (32) 08:09.0
31 Kate Davies City Of Sheffield Rowing Club 01:55.1 (32) 02:06.5 (26) 02:11.4 (27) 02:11.4 (29) 08:24.3
32 Alice Kearse City Of Sheffield Rowing Club 02:13.2 (25) 02:16.9 (22) 02:16.9 (25) 02:07.5 (25) 08:54.6
33 Louise Bennett Birmingham City University Rowing Club 02:26.1 (37) 02:51.9 (48) 02:50.4 (41) 02:49.7 (36) 10:58.0
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2