British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E8 Masters 30-39 Men 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Tomasz Cichocki Sub7 IRC 01:29.9 (31) 01:31.4 (30) 01:32.2 (29) 01:31.0 (30) 06:04.5
2 Georgios Gioupis Crossfit Coast 01:31.7 (30) 01:33.1 (29) 01:34.2 (29) 01:34.3 (32) 06:13.3
3 Craig Guest Royal Navy 01:35.0 (31) 01:34.4 (30) 01:33.9 (31) 01:31.7 (33) 06:15.0
4 Ryan Bailey HSBC Rowing Club 01:32.6 (33) 01:34.2 (32) 01:35.0 (32) 01:34.2 (36) 06:16.1
5 Eivind Lia Team Poff 01:34.1 (38) 01:33.9 (34) 01:33.8 (35) 01:34.5 (37) 06:16.4
6 Joshua Davidson Twickenham Rowing Club 01:34.7 (32) 01:34.5 (32) 01:35.6 (32) 01:32.2 (34) 06:17.0
7 Paul Savage Royal Air Force 01:32.5 (30) 01:36.6 (29) 01:36.2 (31) 01:34.5 (36) 06:19.7
8 Duncan Jamieson Royal Navy 01:36.1 (32) 01:35.8 (33) 01:36.0 (33) 01:34.2 (36) 06:22.0
9 Sam Arnold Royal Navy 01:36.1 (32) 01:36.5 (32) 01:36.3 (32) 01:34.3 (35) 06:23.2
10 Stephen Parker Twickenham Rowing Club 01:36.1 (31) 01:36.5 (30) 01:35.9 (31) 01:35.2 (33) 06:23.7
11 Jim Hyde Royal Navy 01:36.0 (34) 01:37.5 (32) 01:37.4 (33) 01:33.7 (36) 06:24.6
12 Chris Wright Fitness Matters 01:34.6 (33) 01:35.3 (31) 01:36.1 (31) 01:39.0 (33) 06:25.1
13 Andy Mctaggart 01:36.8 (24) 01:37.7 (26) 01:37.6 (28) 01:33.8 (33) 06:25.9
14 Ryan Corcoran Bray Rowing Club 01:36.5 (32) 01:37.1 (32) 01:37.1 (32) 01:35.4 (34) 06:26.0
15 David Thorley Prison Service Sports Association 01:33.7 (29) 01:37.3 (28) 01:39.7 (28) 01:35.7 (31) 06:26.4
16 Michael Russi 01:36.6 (29) 01:37.1 (29) 01:36.8 (29) 01:36.8 (30) 06:27.3
17 Simon Matterface Sub7 IRC 01:37.2 (30) 01:38.6 (30) 01:37.4 (30) 01:37.2 (31) 06:30.3
18 Tomaso Muzzu Sons Of The Thames Rowing Club 01:37.5 (33) 01:38.3 (32) 01:39.3 (31) 01:36.7 (33) 06:31.9
19 Anthony Coulter British Army 01:37.1 (32) 01:38.0 (29) 01:38.5 (31) 01:38.6 (30) 06:32.2
20 Ben Polhill Everyone Active Chichester 01:33.8 (36) 01:38.4 (33) 01:40.7 (32) 01:40.3 (33) 06:33.1
21 Jaroslaw Olszowka 01:35.1 (35) 01:38.1 (34) 01:40.2 (33) 01:41.2 (34) 06:34.6
22 Edward Borrini 01:37.1 (31) 01:38.7 (29) 01:39.2 (29) 01:40.0 (31) 06:35.1
23 Mark Bauld Henley Rowing Club 01:39.2 (28) 01:39.9 (26) 01:39.2 (27) 01:37.4 (27) 06:35.7
24 Matt Parkinson Royal Navy 01:38.9 (32) 01:39.9 (31) 01:39.1 (30) 01:38.1 (31) 06:36.0
25 Nick Bunyard The Armoury Gym 01:38.5 (30) 01:40.7 (29) 01:40.3 (29) 01:36.9 (32) 06:36.4
26 Peter Williams Hillingdon Rowing 01:33.4 (30) 01:39.7 (28) 01:43.0 (28) 01:41.7 (30) 06:37.8
27 Lee Forster 01:31.2 (29) 01:38.6 (25) 01:45.3 (25) 01:43.1 (27) 06:38.2
28 Arthur Lester 01:32.7 (32) 01:41.5 (31) 01:44.4 (32) 01:40.5 (33) 06:39.1
29 Tom Rogers 01:40.7 (32) 01:40.8 (30) 01:40.3 (31) 01:37.4 (34) 06:39.2
30 Brett Fields Fitness First 01:39.0 (27) 01:41.7 (26) 01:40.9 (27) 01:38.4 (27) 06:39.9
31 Rowland Hills Red Line Rowers 01:38.6 (33) 01:41.8 (32) 01:41.4 (33) 01:38.2 (35) 06:40.0
32 Ian Wilde Sub7 IRC 01:36.0 (29) 01:42.6 (31) 01:44.6 (33) 01:41.4 (33) 06:44.7
33 David Garrad 01:43.0 (29) 01:42.3 (29) 01:41.3 (29) 01:39.5 (30) 06:46.0
34 Henry Morris Studio 63 01:45.0 (30) 01:42.8 (29) 01:42.6 (29) 01:39.4 (30) 06:49.9
35 Chris Crooke Crossfit Norwich 01:41.2 (30) 01:45.6 (26) 01:44.3 (28) 01:40.2 (31) 06:51.3
36 Marc D'Albret Pure Gym 01:43.6 (25) 01:43.5 (28) 01:44.1 (27) 01:40.2 (29) 06:51.4
37 Tom Mitchell 01:39.4 (38) 01:45.1 (36) 01:44.2 (37) 01:43.2 (38) 06:51.9
38 Will Hicks YMCA 01:44.3 (28) 01:43.7 (27) 01:43.1 (28) 01:41.1 (30) 06:52.3
39 Stephen Wood 01:41.9 (34) 01:44.1 (31) 01:44.5 (31) 01:42.0 (33) 06:52.5
40 Craig Douglass British Army 01:40.3 (27) 01:43.5 (27) 01:45.9 (26) 01:44.0 (27) 06:53.7
41 Dan Blakey 01:43.7 (31) 01:44.3 (29) 01:44.8 (29) 01:41.4 (30) 06:54.2
42 Tom Wojcikiewicz 01:43.7 (32) 01:44.7 (30) 01:43.9 (31) 01:42.4 (33) 06:54.6
43 Bobby Bell 01:43.0 (30) 01:43.9 (28) 01:44.1 (29) 01:44.7 (32) 06:55.7
44 Wayne Ellis 01:41.4 (31) 01:41.8 (31) 01:45.0 (29) 01:49.0 (29) 06:57.2
45 Henry Stafford 01:41.6 (37) 01:46.9 (34) 01:47.0 (33) 01:45.6 (33) 07:01.0
46 Ben Saunders 01:46.3 (28) 01:46.4 (31) 01:44.6 (35) 01:44.0 (36) 07:01.2
47 Vlad Tanasescu This Is How We Row 01:39.7 (35) 01:46.0 (32) 01:48.6 (31) 01:48.3 (30) 07:02.7
48 Dean Yarrall 01:43.6 (29) 01:47.7 (27) 01:44.8 (30) 01:47.8 (34) 07:04.0
49 Camus Nimmo 01:42.8 (26) 01:46.1 (24) 01:46.5 (26) 01:49.1 (27) 07:04.6
50 Stewart Kemish Fresh Fitness 01:42.8 (25) 01:45.5 (24) 01:48.4 (24) 01:48.7 (25) 07:05.3
51 Richard Pearce 01:42.6 (30) 01:46.9 (28) 01:47.8 (28) 01:48.1 (31) 07:05.4
52 Shane Mcdermott 01:43.2 (30) 01:46.2 (28) 01:48.8 (27) 01:48.6 (28) 07:06.8
53 Chris Barclay Meander Rowing Club 01:44.5 (30) 01:46.8 (29) 01:50.0 (29) 01:49.9 (29) 07:11.2
54 Nick Barr 01:45.8 (34) 01:48.6 (33) 01:50.3 (32) 01:48.7 (33) 07:13.5
55 John Fielding Movement Performance Academy 01:47.4 (23) 01:47.6 (23) 01:49.5 (23) 01:50.1 (26) 07:14.6
56 Simon Weston 01:47.5 (28) 01:51.6 (27) 01:52.4 (28) 01:52.4 (30) 07:23.8
57 Andreas Blaafladt SMG Rowing 01:47.9 (34) 01:52.6 (30) 01:53.5 (30) 01:50.6 (30) 07:24.6
58 Robert French Ironbridge Rowing Club 01:49.1 (31) 01:53.9 (29) 01:56.1 (30) 01:54.5 (31) 07:33.6
59 Rhys Phillips Life Centre Plymouth 01:40.6 (44) 01:55.2 (43) 02:05.4 (43) 02:03.8 (43) 07:44.9
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2