British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

10th Dec 2016, Lee Valley VeloPark

BRIC: The festival of Indoor Rowing for all ages and abilities


EVENT RESULTS

E130 Sixth Form Boys 2KM

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Jens Hullah Minerva Bath 01:32.0 (29) 01:32.9 (27) 01:32.1 (27) 01:34.2 (29) 06:11.3
2 James Cartwright Gloucester Hartpury 01:34.9 (26) 01:34.9 (27) 01:33.8 (28) 01:34.5 (30) 06:18.1
3 Max Parker Nottingham Rowing Club 01:33.9 (27) 01:35.3 (25) 01:36.0 (27) 01:38.0 (25) 06:23.2
4 Thomas Barwell Deal Rowing Club 01:32.0 (33) 01:38.3 (29) 01:38.3 (29) 01:36.6 (30) 06:25.3
5 Alex Ventesei Bedford Modern School 01:36.6 (30) 01:37.1 (29) 01:37.2 (28) 01:38.6 (29) 06:29.5
6 Rufus Tilt King's School Worcester 01:36.2 (32) 01:38.4 (30) 01:38.5 (30) 01:37.6 (32) 06:30.7
7 Jacob James Gloucester Hartpury 01:35.5 (29) 01:37.6 (28) 01:38.9 (29) 01:38.9 (33) 06:30.8
8 Kevin Dudley Northwich Rowing Club 01:35.2 (34) 01:38.6 (33) 01:41.7 (31) 01:36.2 (35) 06:31.6
9 Sebastian Murray Bewl Bridge Rowing Club 01:35.8 (28) 01:41.6 (24) 01:41.0 (24) 01:35.9 (27) 06:34.4
10 Billy Swann Ardingly Rowing Club 01:36.6 (31) 01:39.4 (28) 01:39.5 (28) 01:39.6 (33) 06:35.2
- Alfie Heath Gloucester Hartpury 01:38.2 (29) 01:38.3 (28) 01:39.3 (28) 01:39.3 (30) 06:35.2
12 Sam Kavanagh Bedford Modern School 01:35.8 (34) 01:39.7 (31) 01:41.4 (30) 01:39.8 (30) 06:36.7
13 Milford Killian-Dawson Winchester College Watt Club 01:37.9 (33) 01:38.0 (30) 01:40.9 (29) 01:40.6 (29) 06:37.3
14 Isaac Herring Gloucester Hartpury 01:39.3 (32) 01:39.3 (30) 01:40.2 (29) 01:38.6 (30) 06:37.5
15 Glenn Mulkerrins Bedford Modern School 01:37.6 (33) 01:39.2 (30) 01:40.7 (29) 01:40.6 (30) 06:38.2
16 Matthew Day Broxbourne Rowing Club 01:38.2 (29) 01:39.6 (28) 01:39.7 (28) 01:41.0 (31) 06:38.4
17 Nathan Hull Portadown Boat Club 01:38.2 (29) 01:41.6 (27) 01:42.0 (28) 01:38.6 (29) 06:40.4
18 William Aitken Highgate School 01:41.2 (30) 01:41.5 (29) 01:40.5 (29) 01:37.5 (32) 06:40.7
19 Jake Liebers Ardingly Rowing Club 01:34.7 (30) 01:40.9 (27) 01:43.6 (27) 01:41.8 (29) 06:40.9
20 James Mackman Gloucester Hartpury 01:38.7 (30) 01:42.1 (26) 01:43.2 (26) 01:40.4 (27) 06:44.4
21 Jack Colliver Bedford Modern School 01:40.7 (30) 01:41.1 (30) 01:41.5 (30) 01:41.5 (30) 06:44.7
22 William Tinegate City Of Oxford Rowing Club 01:36.7 (29) 01:41.6 (25) 01:43.5 (26) 01:43.9 (29) 06:45.7
23 Callum Power Sudbury Rowing Club 01:38.0 (26) 01:42.2 (25) 01:43.8 (24) 01:42.1 (26) 06:46.1
24 Luca Stonehouse Gloucester Hartpury 01:40.5 (25) 01:42.3 (25) 01:44.5 (25) 01:41.3 (28) 06:48.6
25 Jack Adams Plymouth ARC 01:42.1 (34) 01:45.0 (29) 01:45.6 (29) 01:42.1 (29) 06:54.8
26 Hugo Sandars 01:41.8 (27) 01:45.6 (26) 01:45.8 (24) 01:42.2 (26) 06:55.4
27 Chris Hall Dover Rowing Club 01:42.3 (29) 01:44.5 (26) 01:45.0 (26) 01:44.1 (27) 06:55.8
28 Tom Carpenter Gloucester Hartpury 01:43.3 (32) 01:44.8 (30) 01:45.5 (30) 01:44.2 (30) 06:57.8
29 Sam Hodgkiss Bedford Modern School 01:43.1 (32) 01:46.0 (29) 01:45.2 (30) 01:44.7 (30) 06:59.1
30 Edward Whale Coalporters Arc 01:42.2 (31) 01:45.0 (27) 01:46.7 (27) 01:45.9 (28) 06:59.8
31 John Santhiapillai Gravesend Rowing Club 01:35.7 (33) 01:46.0 (28) 01:51.2 (29) 01:49.9 (30) 07:02.8
32 Joseph Wildisen Highgate School 01:43.6 (39) 01:45.6 (36) 01:47.4 (35) 01:46.6 (37) 07:03.2
33 Sebastian Cook Weybridge Rowing Club 01:36.2 (33) 01:43.6 (30) 01:52.4 (29) 01:54.2 (29) 07:06.4
34 Freddie Hornsby The Perse School 01:39.1 (31) 01:49.0 (29) 01:50.1 (29) 01:49.0 (30) 07:07.2
35 Calum Rainier Farnborough Sixth Form College 01:42.5 (29) 01:48.0 (27) 01:51.7 (24) 01:47.2 (25) 07:09.3
36 Alex Roberts Peterborough City Rc 01:42.1 (31) 01:49.0 (29) 01:51.1 (30) 01:48.1 (32) 07:10.4
37 Gatley Searle Huntingdon Boat Club 01:46.5 (30) 01:48.1 (27) 01:47.6 (28) 01:48.6 (35) 07:10.8
38 Aiden Locates Trafford Rowing Club 01:41.7 (35) 01:50.4 (29) 01:54.1 (28) 01:51.6 (32) 07:17.9
39 Adam Bradley The Perse School 01:41.8 (31) 01:47.6 (30) 01:54.6 (27) 01:54.1 (28) 07:18.1
40 Alexander Apps Shoreham Rowing Club 01:45.0 (30) 01:50.5 (29) 01:52.1 (28) 01:51.4 (27) 07:19.0
41 Euan Bell Trent Rowing Club 01:48.5 (34) 01:49.7 (33) 01:50.9 (32) 01:50.0 (33) 07:19.1
42 Akhil Patel Merchant Taylors' School 01:43.7 (34) 01:50.8 (31) 01:54.3 (31) 01:56.8 (31) 07:25.5
43 Xavier Castelino Merchant Taylors' School 01:50.2 (26) 01:54.9 (23) 01:56.3 (23) 01:52.4 (25) 07:33.9
44 Joe Markby Berkhamsted School 01:53.6 (30) 01:56.7 (26) 01:57.7 (27) 01:53.9 (27) 07:41.8
45 Billy Heath Plymouth ARC 01:49.1 (31) 01:56.6 (28) 01:59.9 (28) 01:56.7 (29) 07:42.3
46 Rory Stobart Trafford Rowing Club 01:49.1 (34) 02:00.1 (31) 02:01.3 (30) 01:59.2 (31) 07:49.7
47 Leon Galli Highgate School 01:52.7 (27) 01:58.9 (24) 02:06.1 (23) 02:05.7 (24) 08:03.5
48 Jake Orpin Broxbourne Rowing Club 01:59.4 (29) 02:02.7 (27) 02:04.4 (26) 02:01.2 (27) 08:07.6
49 Brandon Bohan Broxbourne Rowing Club 02:01.2 (29) 02:06.1 (27) 02:07.7 (27) 02:04.2 (29) 08:19.3
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2