British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

10th Dec 2016, Lee Valley VeloPark

BRIC: The festival of Indoor Rowing for all ages and abilities


EVENT RESULTS

E131 Sixth Form Girls 2KM

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Freyja Sendall Reading Rowing Club 01:41.2 (31) 01:43.3 (31) 01:45.4 (30) 01:45.2 (30) 06:55.1
2 Nicola Lawless St Pauls Girls' School Boat Club 01:40.4 (36) 01:45.8 (32) 01:46.8 (31) 01:44.9 (32) 06:57.9
3 Sarah Beevers Kings School Canterbury 01:38.9 (35) 01:43.9 (31) 01:46.6 (32) 01:50.2 (31) 06:59.6
4 Zoe Adamson Gloucester Hartpury 01:46.7 (28) 01:47.5 (27) 01:47.1 (28) 01:47.1 (27) 07:08.5
5 Anneta Kiridou Nautical Club Of Thessaloniki 01:44.2 (32) 01:48.8 (29) 01:50.8 (29) 01:46.5 (31) 07:10.3
6 Georgia Martin Gloucester Hartpury 01:47.9 (26) 01:47.9 (25) 01:47.7 (26) 01:47.2 (26) 07:10.6
7 Hannah Cooper Gloucester Hartpury 01:46.2 (33) 01:49.2 (29) 01:50.3 (28) 01:49.6 (28) 07:15.3
8 Rachel Heap Becket School RC 01:50.9 (31) 01:50.5 (30) 01:50.7 (30) 01:49.3 (31) 07:21.4
9 Natalie Graham Bedford Modern School 01:46.0 (33) 01:51.0 (29) 01:52.3 (28) 01:52.2 (26) 07:21.5
10 Charley Parr Twickenham Rowing Club 01:44.3 (33) 01:50.2 (31) 01:54.9 (28) 01:55.8 (30) 07:25.3
11 Megan Duthart Twickenham Rowing Club 01:46.1 (31) 01:52.6 (28) 01:54.2 (26) 01:52.6 (28) 07:25.5
12 Rosie Gladding Gloucester Hartpury 01:51.6 (28) 01:52.3 (27) 01:52.1 (27) 01:49.6 (28) 07:25.6
13 Freya Webb Gloucester Hartpury 01:51.5 (30) 01:52.1 (28) 01:52.2 (29) 01:51.0 (31) 07:26.8
14 Rebecca Vater Exeter Rowing Club 01:49.3 (30) 01:51.9 (28) 01:52.8 (28) 01:54.1 (30) 07:28.0
15 Voirrey Taylor Bedford Modern School 01:48.9 (31) 01:52.7 (27) 01:55.1 (27) 01:54.0 (27) 07:30.7
16 Elizabeth Holdcroft Reading Rowing Club 01:48.3 (30) 01:53.0 (28) 01:56.4 (28) 01:54.9 (28) 07:32.7
17 Hannah Cowie Bedford Modern School 01:52.7 (30) 01:53.7 (29) 01:54.9 (29) 01:52.2 (31) 07:33.5
18 Hope Henry Monmouth Rowing Club 01:46.4 (31) 01:55.4 (31) 01:56.5 (30) 01:55.3 (31) 07:33.6
19 Phoebe Wycherley Gloucester Hartpury 01:52.7 (29) 01:53.3 (30) 01:54.2 (30) 01:55.9 (30) 07:36.2
20 Isobelle Glanvill Bedford Modern School 01:50.2 (37) 01:56.2 (32) 01:56.4 (29) 01:54.9 (29) 07:37.7
21 Katie Canniford Portadown Boat Club 01:49.6 (31) 01:55.6 (28) 01:57.7 (27) 01:55.8 (28) 07:38.7
22 Lotte Tynedale Hardy Deben Rowing Club 01:55.1 (28) 01:56.4 (26) 01:56.5 (26) 01:52.0 (29) 07:40.1
23 Georgia Winyard LYR Tradesmen 01:52.1 (25) 01:56.0 (24) 01:59.2 (24) 01:55.4 (26) 07:42.6
24 Annie Marshall Scarborough Rowing Club 01:52.1 (28) 01:55.2 (28) 01:58.1 (26) 01:58.0 (27) 07:43.4
25 Jenny Bates Reading Rowing Club 01:54.0 (25) 01:56.4 (23) 01:58.9 (24) 01:57.1 (25) 07:46.3
26 Jade Colton Plymouth ARC 01:52.6 (27) 01:58.6 (25) 01:59.0 (25) 01:56.8 (29) 07:47.0
27 Caitlin Graham-Smith Doha College 01:56.0 (26) 01:58.8 (25) 01:59.4 (25) 01:54.7 (28) 07:48.9
28 Elle Nash Gloucester Hartpury 01:54.8 (30) 01:57.7 (29) 01:59.6 (27) 01:58.1 (30) 07:50.2
29 Lily Hudson Bedford Girls School 01:55.8 (30) 01:58.5 (29) 02:00.9 (28) 01:56.1 (28) 07:51.3
30 Emma Dobson Bedford Modern School 01:52.8 (30) 01:58.0 (32) 02:02.2 (28) 01:59.1 (29) 07:52.2
31 Emma Leach Bedford Girls School 01:53.9 (29) 01:59.5 (27) 02:01.1 (26) 02:00.6 (25) 07:55.2
32 Sydney Martin Kenton School 01:55.8 (37) 02:00.5 (35) 02:00.9 (36) 01:59.6 (36) 07:56.8
33 Holly Hodges Broxbourne Rowing Club 01:52.5 (29) 02:00.7 (24) 02:05.4 (24) 02:01.2 (28) 07:59.9
34 Helene Broens Bedford Girls School 01:57.3 (30) 02:01.3 (29) 02:03.4 (28) 02:00.7 (30) 08:02.7
35 Mia Armstrong Bedford Girls School 02:00.0 (29) 02:01.9 (27) 02:01.0 (27) 02:01.9 (27) 08:04.9
36 Antonia Illingworth Bedford Girls School 01:56.1 (33) 02:00.9 (29) 02:04.2 (29) 02:07.3 (29) 08:08.5
37 Tabitha Thornton-Swan The Perse School 01:57.9 (30) 02:00.5 (29) 02:03.3 (30) 02:07.3 (29) 08:08.9
38 Heather Dunmall Berkhamsted School 01:56.8 (31) 02:03.4 (28) 02:06.9 (28) 02:03.2 (29) 08:10.3
39 Ellyn Church Broxbourne Rowing Club 02:00.0 (28) 02:02.7 (25) 02:04.8 (25) 02:03.4 (27) 08:11.0
40 Lucy Hubbard Berkhamsted School 01:59.2 (28) 02:04.8 (25) 02:05.4 (25) 02:02.3 (27) 08:11.6
41 Charlie Cooper Bexhill Rowing Club 01:56.4 (31) 02:01.3 (29) 02:08.2 (29) 02:08.0 (30) 08:13.8
42 Molly Garrigue Bedford Girls School 02:02.0 (30) 02:04.0 (26) 02:06.8 (26) 02:05.3 (28) 08:18.1
43 Holly Streat Bryanston School Boat Club 02:01.7 (30) 02:07.3 (29) 02:07.0 (29) 02:06.2 (31) 08:22.2
44 Lily Harris Plymouth ARC 02:01.2 (29) 02:05.7 (24) 02:08.2 (24) 02:08.3 (27) 08:23.4
45 Lauren Shearman Smith Peterborough City Rc 02:02.2 (28) 02:08.9 (27) 02:10.1 (26) 02:04.6 (27) 08:25.8
46 Maddy Roberts Bedford Girls School 02:02.7 (31) 02:05.8 (29) 02:09.6 (28) 02:08.7 (30) 08:26.8
47 Abigail Harwood Bryanston School Boat Club 02:00.0 (30) 02:10.5 (28) 02:10.1 (28) 02:11.4 (28) 08:32.0
48 Lorna Bond Bryanston School Boat Club 02:05.3 (27) 02:11.2 (25) 02:10.2 (26) 02:09.3 (26) 08:36.0
49 Arabella Brooking Bryanston School Boat Club 02:03.2 (28) 02:13.6 (24) 02:16.2 (25) 02:15.6 (29) 08:48.6
50 Emily Greene Bedford Girls School 02:08.8 (27) 02:12.5 (24) 02:17.3 (23) 02:15.8 (24) 08:54.4
51 Lauren Ring Broxbourne Rowing Club 02:10.2 (25) 02:16.3 (23) 02:20.4 (23) 02:20.9 (25) 09:07.9
52 Chloe Slatter Trafford Rowing Club 02:13.3 (32) 02:17.7 (29) 02:22.2 (28) 02:19.8 (29) 09:13.0
53 Giorgia Cacciola Broxbourne Rowing Club 02:12.3 (26) 02:22.0 (27) 02:20.3 (28) 02:18.8 (29) 09:13.5
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2