British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E0 Open Men 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Adam Neill GB Rowing Team 01:27.9 (34) 01:28.7 (33) 01:28.1 (33) 01:23.4 (40) 05:48.2
2 Tom Jeffery GB Rowing Team 01:29.6 (31) 01:29.5 (30) 01:28.9 (31) 01:25.0 (37) 05:53.0
3 Matthew Rossiter GB Rowing Team 01:30.3 (34) 01:30.0 (33) 01:29.0 (34) 01:24.0 (40) 05:53.3
4 Callum Mcbrierty GB Rowing Team 01:29.6 (34) 01:30.2 (33) 01:29.6 (33) 01:27.7 (34) 05:57.0
5 Tom Barras GB Rowing Team 01:30.3 (32) 01:30.0 (31) 01:30.1 (31) 01:27.4 (32) 05:57.8
6 Tim Grant Oxford Brookes University Boat Club 01:29.8 (33) 01:30.4 (31) 01:30.6 (31) 01:28.5 (32) 05:59.4
7 Charles Cousins Rob Roy Leander 01:30.0 (35) 01:31.2 (34) 01:31.4 (33) 01:27.4 (36) 06:00.0
8 Sean Kenny 01:31.5 (34) 01:32.8 (33) 01:33.0 (33) 01:32.5 (34) 06:09.7
9 Michael Barnes RAF Rowing 01:33.4 (34) 01:32.7 (32) 01:32.9 (32) 01:31.3 (33) 06:10.4
10 James Saxton RAF Rowing 01:31.6 (33) 01:32.6 (32) 01:33.3 (32) 01:34.2 (32) 06:11.6
11 Tom Jackman Royal Air Force 01:32.0 (35) 01:32.8 (33) 01:34.2 (32) 01:33.6 (33) 06:12.5
12 James Wadsworth City Of Bristol Rowing Club 01:33.4 (35) 01:33.6 (33) 01:32.8 (35) 01:34.2 (37) 06:13.9
13 Jozef Pavlica Southampton Solent University Rowing Club 01:32.6 (33) 01:34.0 (33) 01:32.7 (31) 01:35.9 (33) 06:15.2
14 Todd Hale 01:32.5 (34) 01:33.7 (33) 01:34.2 (32) 01:35.2 (33) 06:15.5
15 James Shale Shapesmiths 01:30.8 (30) 01:31.9 (29) 01:36.3 (29) 01:38.3 (30) 06:17.1
- Stuart Elvin Esprit Indoor Rowing team 01:31.6 (35) 01:35.5 (33) 01:36.8 (32) 01:33.1 (35) 06:17.1
17 John Leonard 01:32.7 (39) 01:34.5 (36) 01:35.6 (34) 01:35.1 (35) 06:17.9
18 Cillian Cook Leicester Rowing Club 01:28.7 (32) 01:32.7 (30) 01:37.5 (30) 01:40.6 (31) 06:19.5
19 Tadas Svetikas Sportsdock (UEL), London Regatta Centre 01:34.1 (34) 01:35.5 (32) 01:36.0 (32) 01:34.1 (34) 06:19.7
20 Paul Davies 01:28.8 (32) 01:35.5 (31) 01:36.0 (32) 01:40.6 (32) 06:20.8
21 Bradley Wiggins 01:31.5 (35) 01:33.7 (33) 01:37.2 (30) 01:40.1 (29) 06:22.5
22 Jamie Kilpatrick 01:36.1 (30) 01:35.4 (30) 01:36.5 (30) 01:34.9 (34) 06:22.9
23 Aaron Snowdon Royal Navy PDEV 01:34.0 (29) 01:37.3 (27) 01:38.1 (27) 01:35.7 (29) 06:25.2
24 Simon Woodfine Vesta Rowing Club 01:34.3 (36) 01:37.0 (34) 01:38.8 (33) 01:37.4 (35) 06:27.5
25 Andy Ferrer Mob 45 01:34.7 (34) 01:38.0 (32) 01:38.2 (33) 01:37.9 (34) 06:28.7
26 Steven Bugg Sub 7 Indoor Rowing Club 01:34.0 (33) 01:36.4 (30) 01:38.8 (30) 01:39.9 (31) 06:29.1
27 John Bee Coastal ABC 01:32.6 (34) 01:38.3 (34) 01:40.6 (33) 01:38.2 (34) 06:29.8
28 Peter Stoney 01:37.3 (31) 01:38.6 (30) 01:38.6 (30) 01:36.0 (32) 06:30.6
29 Matt Duckworth Ocean Row, Long Island, New York, USA/ Dark Horse Rowing USA 01:33.4 (33) 01:36.8 (31) 01:38.0 (31) 01:42.7 (30) 06:30.9
30 Liam Conneely Lincoln Rowing Club 01:36.1 (33) 01:38.3 (34) 01:38.7 (33) 01:37.9 (34) 06:31.0
31 James Hazell Walton Rowing Club 01:39.3 (33) 01:37.9 (31) 01:37.3 (30) 01:36.7 (31) 06:31.2
32 Alex Asher 01:36.7 (30) 01:37.0 (32) 01:39.2 (31) 01:38.4 (32) 06:31.4
33 Ben Shutt DW Fitness First 01:37.0 (28) 01:38.9 (28) 01:38.9 (29) 01:37.2 (30) 06:31.9
34 Spike Witney 01:37.2 (31) 01:38.5 (31) 01:38.5 (32) 01:38.9 (33) 06:33.2
- Daniel Mays The Lost Boys 01:37.7 (31) 01:38.9 (30) 01:39.4 (31) 01:37.1 (32) 06:33.2
- Stewart Mcgrenary Crossfit Glasgow 01:37.0 (33) 01:38.5 (32) 01:40.5 (32) 01:37.1 (33) 06:33.2
37 Paul Lloyd Blackwood 01:38.7 (30) 01:38.6 (30) 01:38.6 (30) 01:38.7 (31) 06:34.6
38 Tom Hughes 01:39.5 (32) 01:38.4 (32) 01:38.8 (31) 01:38.1 (32) 06:34.8
39 Joe Russell Bath University 01:40.1 (27) 01:39.8 (26) 01:39.3 (27) 01:36.4 (29) 06:35.7
40 Richard Collinson Barnsley Bannatynes 01:32.2 (31) 01:39.6 (30) 01:42.1 (31) 01:42.8 (32) 06:36.7
41 Jaroslaw Olszowka 01:36.2 (36) 01:39.3 (36) 01:40.4 (35) 01:41.0 (35) 06:37.0
42 Nick Horsthuis 01:30.8 (34) 01:38.2 (31) 01:44.0 (29) 01:44.7 (30) 06:37.8
43 Gareth Pullen Cycrow 01:38.2 (32) 01:41.1 (30) 01:40.9 (30) 01:40.2 (33) 06:40.3
44 Mark Booker Anytime Fitness 01:37.6 (26) 01:41.1 (26) 01:43.4 (25) 01:40.0 (26) 06:42.0
45 Henry Morris 01:41.4 (34) 01:41.2 (32) 01:39.3 (34) 01:40.7 (34) 06:42.6
46 Chris Taylor 01:39.7 (33) 01:41.0 (33) 01:42.1 (31) 01:40.2 (32) 06:43.1
47 Tom Holland Blackpool Sixth Form College 01:39.3 (31) 01:41.2 (30) 01:42.3 (31) 01:42.4 (32) 06:45.2
48 Adam Kenningham-Brown Broxbourne Rowing Club 01:41.0 (30) 01:41.2 (29) 01:41.5 (29) 01:41.6 (29) 06:45.3
49 Richard Abell Row for Ru 01:41.1 (30) 01:40.2 (29) 01:40.6 (32) 01:43.9 (36) 06:45.7
50 Dan Edwards York 01:40.3 (33) 01:42.1 (32) 01:41.9 (34) 01:41.5 (34) 06:45.8
51 Ben Morris 01:41.3 (28) 01:41.8 (28) 01:42.0 (29) 01:41.4 (29) 06:46.5
52 Rich Pullen Cycrow 01:39.9 (34) 01:40.5 (33) 01:42.3 (33) 01:44.7 (32) 06:47.4
- Graham Roberts 01:39.1 (35) 01:41.8 (34) 01:41.8 (35) 01:44.7 (31) 06:47.4
54 Luis Wilkins Bideford ARC 01:40.7 (32) 01:42.5 (30) 01:43.7 (31) 01:43.3 (33) 06:50.2
55 Thomas Davie 01:40.0 (34) 01:43.6 (30) 01:44.6 (30) 01:43.4 (34) 06:51.6
56 Greg Smith 01:43.5 (30) 01:42.5 (30) 01:42.8 (29) 01:43.0 (30) 06:51.8
57 Marian Rusnak 01:43.0 (32) 01:42.4 (30) 01:43.5 (30) 01:43.3 (30) 06:52.2
58 Henry Sheridan 01:41.2 (32) 01:44.3 (30) 01:44.4 (31) 01:42.5 (35) 06:52.4
59 Gus Martin 01:35.6 (35) 01:41.6 (34) 01:47.6 (32) 01:49.5 (31) 06:54.3
60 Alen Bekavac VEVU Vukovar 01:36.9 (33) 01:44.6 (31) 01:45.7 (31) 01:47.5 (30) 06:54.7
61 Daniel Worth 01:41.8 (29) 01:44.2 (28) 01:45.0 (27) 01:44.1 (28) 06:55.1
62 David Williams Blackpool Sixth Form College 01:41.8 (33) 01:43.3 (31) 01:45.1 (30) 01:45.2 (32) 06:55.4
63 Adam Comley DW Fitness First 01:35.7 (38) 01:43.8 (35) 01:46.8 (36) 01:51.4 (34) 06:57.7
64 Daniel Grant 01:38.6 (33) 01:44.1 (31) 01:47.1 (32) 01:48.1 (36) 06:57.9
65 John Sexton 01:42.0 (34) 01:46.7 (32) 01:46.2 (33) 01:43.5 (35) 06:58.3
66 Zach Veitch 01:43.3 (30) 01:44.8 (29) 01:44.5 (29) 01:45.9 (30) 06:58.5
67 Eoin O'shea St Brendan's Killarney 01:46.5 (33) 01:46.8 (31) 01:45.2 (33) 01:40.2 (35) 06:58.7
68 Lewis Gray RAF 01:40.8 (32) 01:45.5 (30) 01:46.3 (28) 01:48.2 (28) 07:00.8
69 Stewart Kemish Fresh Gym 01:43.8 (25) 01:46.0 (24) 01:46.7 (23) 01:44.7 (26) 07:01.2
70 Paul Feast MPA Fitness 01:45.0 (30) 01:44.7 (30) 01:45.6 (30) 01:47.3 (32) 07:02.6
71 Dave Garget Cycrow 01:43.4 (32) 01:46.7 (30) 01:47.5 (30) 01:46.2 (31) 07:03.8
72 Michael Norman 01:45.6 (28) 01:47.7 (27) 01:47.7 (27) 01:44.8 (29) 07:05.8
73 Matthew Henderson MPA 01:39.5 (30) 01:50.9 (27) 01:48.9 (28) 01:47.8 (28) 07:07.1
74 Adam Hoult 01:39.8 (37) 01:48.6 (35) 01:49.5 (36) 01:49.5 (35) 07:07.4
75 Paul Nicklin Cycrow 01:46.7 (29) 01:48.9 (28) 01:48.3 (29) 01:45.4 (32) 07:09.3
76 Stuart Chapman Grimsby 01:48.4 (31) 01:48.5 (30) 01:48.5 (30) 01:44.6 (32) 07:10.0
- Matthew Walton Cycrow 01:45.9 (32) 01:47.6 (31) 01:47.9 (31) 01:48.7 (32) 07:10.0
78 Paul Perman 01:45.7 (37) 01:48.5 (34) 01:50.1 (35) 01:46.7 (38) 07:11.0
79 Nathan Oxford 01:40.2 (32) 01:46.5 (29) 01:51.3 (31) 01:54.0 (32) 07:12.0
80 Andrew Pilsworth Cycrow 01:47.1 (30) 01:47.9 (30) 01:47.4 (31) 01:49.6 (31) 07:12.1
81 Robin Lancefield Wiltshire Hotel 01:48.9 (34) 01:49.4 (35) 01:49.8 (36) 01:46.9 (38) 07:15.0
82 Sean Beckett 01:47.0 (30) 01:49.9 (29) 01:50.3 (29) 01:49.8 (29) 07:16.9
83 Laurence Allen 01:35.1 (29) 01:50.4 (26) 01:56.9 (25) 01:57.6 (24) 07:19.9
84 Lee Downs 01:46.8 (28) 01:51.6 (27) 01:51.9 (27) 01:51.6 (27) 07:21.8
85 Jonathan Taylor 01:53.7 (28) 01:51.8 (30) 01:50.7 (30) 01:46.3 (30) 07:22.7
86 Joe Simpson 01:45.5 (34) 01:51.8 (33) 01:53.2 (32) 01:54.1 (32) 07:24.7
87 Simon Harris Cycrow 01:51.0 (26) 01:50.9 (27) 01:52.7 (27) 01:53.0 (29) 07:27.7
88 Lauren Camara 01:34.4 (34) 01:48.9 (28) 01:59.5 (25) 02:05.4 (25) 07:28.2
89 Patrick Mcmorrow 01:49.8 (30) 01:51.8 (29) 01:54.4 (28) 01:52.4 (29) 07:28.4
90 Dan Robinson Cycrow 01:51.9 (29) 01:52.1 (28) 01:52.3 (29) 01:52.6 (32) 07:28.9
91 Lee Hall 01:37.8 (28) 01:47.4 (26) 02:07.3 (22) 01:57.9 (24) 07:30.5
92 Richard Holder 01:50.9 (31) 01:54.2 (29) 01:55.1 (29) 01:51.3 (29) 07:31.5
93 Tom Grant 01:50.2 (24) 01:55.1 (21) 01:55.0 (21) 01:51.5 (23) 07:31.8
94 Trevor Tiller Stratford upon Avon 01:48.0 (32) 01:53.7 (30) 01:55.9 (31) 01:54.6 (33) 07:32.1
- Antony Fleat 01:53.3 (30) 01:54.0 (30) 01:55.1 (31) 01:49.7 (34) 07:32.1
96 Matthew Langwade 01:52.9 (29) 01:54.1 (30) 01:54.0 (28) 01:52.7 (31) 07:33.7
97 Pete Forster Cycrow 01:49.5 (31) 01:57.8 (29) 02:00.3 (28) 01:54.3 (30) 07:41.9
98 John Taylor 01:55.0 (29) 01:57.7 (29) 02:00.7 (28) 01:57.8 (29) 07:51.2
99 Sean Hemans Pure Gym 01:41.6 (38) 01:57.6 (30) 02:02.1 (32) 02:11.4 (31) 07:52.7
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2