British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E8 Masters 30-39 Men 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Mark Roberts Kingston Rowing Club 01:31.4 (32) 01:31.9 (31) 01:32.1 (31) 01:29.7 (37) 06:05.1
2 Jamie Kershaw Royal Navy PDEV 01:32.2 (32) 01:31.9 (33) 01:31.5 (34) 01:33.1 (36) 06:08.7
3 Georgios Gioupis COAST ROWING TEAM 01:31.1 (33) 01:33.6 (31) 01:35.2 (32) 01:33.8 (33) 06:13.7
4 Liam Conneely Lincoln Rowing Club 01:34.8 (33) 01:34.7 (33) 01:33.1 (34) 01:31.3 (35) 06:13.8
5 Chris Chapman Esprit Indoor Rowing team 01:32.9 (33) 01:34.2 (33) 01:34.5 (32) 01:33.2 (35) 06:14.9
6 Paul Savage RAF Team Oarsome 01:31.0 (33) 01:34.7 (32) 01:35.1 (32) 01:34.2 (34) 06:15.0
- Frédéric Loorius Gravelines Union Sportive Aviron 01:32.6 (34) 01:34.8 (32) 01:35.2 (32) 01:32.5 (34) 06:15.0
8 Adam Green 01:34.7 (33) 01:34.5 (33) 01:34.6 (32) 01:35.2 (32) 06:19.1
9 Michael Palmer CrossFit 1971 01:31.7 (30) 01:37.6 (27) 01:36.8 (28) 01:35.4 (30) 06:21.4
10 John Healey Fitness Matters Indoor Rowing Team 01:34.4 (32) 01:37.0 (32) 01:38.9 (32) 01:37.3 (34) 06:27.6
11 Nick Bunyard The Armoury Gym 01:35.4 (33) 01:39.1 (30) 01:38.7 (31) 01:35.5 (36) 06:28.6
12 Damien Martin 01:39.9 (31) 01:39.5 (29) 01:38.0 (31) 01:35.6 (31) 06:32.9
13 Scott Pollock RAPTC - Army 01:38.0 (30) 01:38.5 (28) 01:39.8 (28) 01:36.8 (30) 06:33.2
14 Mirko Brinker Sons of the Thames 01:40.2 (34) 01:39.3 (32) 01:37.6 (33) 01:36.7 (34) 06:33.8
15 Nikolakopoulos Ioannis COAST ROWING TEAM 01:36.8 (32) 01:38.9 (29) 01:40.6 (29) 01:37.8 (33) 06:34.0
16 Mark Roberts Implexus Leeds 01:34.7 (32) 01:37.8 (32) 01:38.8 (32) 01:42.8 (29) 06:34.1
17 Julien Lovy Team Just rOw it 01:35.4 (29) 01:37.2 (29) 01:40.9 (27) 01:40.6 (27) 06:34.2
18 Jon Melson jonmelson.com 01:38.1 (29) 01:38.8 (28) 01:38.7 (29) 01:38.7 (31) 06:34.3
19 Tom Mcnamara 01:38.0 (31) 01:39.5 (31) 01:39.5 (32) 01:38.8 (33) 06:35.8
20 Steve Hayes-Brown Blackpool Sixth Form College 01:41.2 (30) 01:40.0 (29) 01:39.5 (30) 01:36.7 (32) 06:37.3
21 Kevin Baldwin Sub 7 Indoor Rowing Club 01:37.6 (28) 01:37.7 (28) 01:38.4 (29) 01:44.0 (30) 06:37.7
22 Ian Roberts 01:37.1 (33) 01:41.1 (28) 01:41.3 (28) 01:41.5 (29) 06:41.0
23 Bobby Bell 01:41.4 (33) 01:40.8 (33) 01:40.9 (32) 01:40.2 (33) 06:43.4
24 Sam Arnold Royal Navy RNIRPP 01:39.4 (31) 01:39.6 (29) 01:41.4 (28) 01:43.2 (28) 06:43.6
25 Matthew Barcraft-Barnes 01:36.9 (33) 01:42.5 (29) 01:43.3 (30) 01:44.0 (29) 06:46.7
26 James Salkeld Jersey Rowing Club 01:40.1 (29) 01:41.2 (28) 01:44.7 (28) 01:43.4 (31) 06:49.4
27 Will Hicks 01:43.6 (27) 01:42.7 (26) 01:42.7 (27) 01:41.8 (29) 06:50.8
28 Ben Saunders 01:44.8 (31) 01:45.6 (32) 01:45.4 (32) 01:42.4 (35) 06:58.4
29 Luke Goulden 01:40.4 (32) 01:45.6 (29) 01:46.0 (28) 01:46.6 (29) 06:58.6
30 Gareth Morgan 01:45.1 (30) 01:44.8 (30) 01:45.6 (30) 01:44.2 (33) 06:59.6
31 Alex Hodson Royal Navy PDEV 01:45.3 (26) 01:44.4 (25) 01:44.7 (26) 01:45.8 (28) 07:00.1
32 John Potter 01:42.0 (31) 01:44.0 (31) 01:47.7 (31) 01:47.7 (31) 07:01.4
33 David Magness 01:42.4 (32) 01:46.5 (32) 01:47.5 (31) 01:48.8 (32) 07:05.3
34 Jonathan Herbert 01:42.1 (31) 01:46.0 (29) 01:49.3 (30) 01:48.7 (32) 07:06.1
35 John Fielding Movement Performance Academy (MPA) 01:46.0 (23) 01:46.6 (23) 01:47.2 (24) 01:47.5 (26) 07:07.3
36 Andy May RAF 01:39.2 (32) 01:45.3 (31) 01:53.1 (29) 01:53.4 (30) 07:11.0
37 Wenfeng Dong Chinese Rowing Team 01:48.4 (27) 01:49.0 (26) 01:51.4 (24) 01:50.0 (26) 07:18.9
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2