British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E12 Masters 40-49 Men 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Graham Benton MAD Team Indoor Rowing Club 01:28.4 (35) 01:29.9 (32) 01:30.1 (31) 01:27.3 (33) 05:55.7
2 Danny Graham RAF/Team Oarsome 01:31.8 (33) 01:34.0 (33) 01:34.1 (32) 01:31.4 (34) 06:11.3
3 Caine Stringer Kerin Cruises 01:32.9 (32) 01:32.7 (32) 01:33.5 (31) 01:32.9 (34) 06:11.9
4 Tony Larkman MAD Team Indoor Rowing Club 01:31.3 (37) 01:35.0 (32) 01:34.9 (32) 01:31.7 (35) 06:12.9
5 Warren Matthews Sub 7 Indoor Rowing Club 01:33.3 (30) 01:35.8 (31) 01:36.6 (32) 01:37.1 (34) 06:22.7
6 Jim Thomson Royal Navy RNIRPP 01:34.0 (35) 01:37.4 (33) 01:37.2 (34) 01:34.5 (37) 06:23.2
7 Alan Bird Maidenhead Rowing Club 01:35.3 (31) 01:36.2 (32) 01:36.4 (32) 01:36.0 (32) 06:23.8
8 Leif Gunleifsen Gym 36 , Norway 01:33.2 (34) 01:33.6 (33) 01:37.1 (35) 01:41.4 (34) 06:25.3
9 Paul Connor MPA Fitness 01:37.1 (28) 01:37.8 (29) 01:37.0 (30) 01:35.3 (32) 06:27.2
10 Darran Hoare Royal Navy RNIRPP 01:35.8 (36) 01:36.8 (35) 01:38.0 (35) 01:36.8 (38) 06:27.4
11 Tom Blythe Royal Navy NavyFit 01:35.2 (30) 01:36.8 (29) 01:37.7 (29) 01:38.7 (30) 06:28.5
12 Paul White Crossfit Wirral 01:38.9 (29) 01:38.2 (29) 01:38.7 (30) 01:40.3 (30) 06:36.2
13 Jim Hyde Royal Navy RNIRPP 01:36.5 (35) 01:38.6 (32) 01:42.6 (32) 01:38.5 (35) 06:36.3
- Dan Vincent Royal Navy NavyFit 01:38.3 (32) 01:39.3 (33) 01:39.3 (33) 01:39.4 (34) 06:36.3
15 Matt Jackson Royal Navy NavyFit 01:39.5 (33) 01:39.6 (31) 01:39.4 (31) 01:38.5 (32) 06:37.0
16 James Stapleton Chichester West Sussex 01:38.5 (29) 01:41.6 (27) 01:41.5 (27) 01:36.5 (30) 06:38.1
17 Matthew Foster Esprit Indoor Rowing team 01:38.8 (29) 01:39.8 (29) 01:41.8 (29) 01:38.5 (30) 06:38.9
18 Daren Forward 01:40.8 (32) 01:40.5 (32) 01:40.9 (30) 01:38.4 (31) 06:40.5
19 Richard Pruce Fairlop Waters Rowing Club 01:39.9 (32) 01:40.2 (31) 01:41.7 (30) 01:42.4 (36) 06:44.2
20 Paul Gissen Worcester 01:42.1 (36) 01:41.7 (36) 01:41.9 (37) 01:39.1 (39) 06:44.8
21 Dean Willis 01:40.4 (30) 01:43.4 (30) 01:43.3 (29) 01:38.9 (32) 06:46.0
22 Ian Wright Elite Fitness 01:41.0 (31) 01:41.3 (32) 01:42.4 (32) 01:41.8 (36) 06:46.4
23 Scott Murray In2Crossfit Farnham 01:36.5 (31) 01:45.6 (28) 01:44.4 (29) 01:41.2 (31) 06:47.8
24 Philip Graham-Smith 01:39.3 (28) 01:45.6 (26) 01:44.9 (27) 01:38.0 (29) 06:47.9
25 Eddie Edwards Re Esprit Indoor Rowing team 01:40.2 (27) 01:43.1 (26) 01:44.8 (26) 01:41.4 (28) 06:49.5
26 Ed Hodgson 01:39.0 (30) 01:42.0 (29) 01:44.3 (29) 01:45.1 (29) 06:50.3
- Marc D'albret Pure Gym 01:42.6 (27) 01:44.5 (28) 01:44.6 (28) 01:38.6 (29) 06:50.3
28 David Ellis Dave's Gym 01:40.0 (32) 01:42.8 (29) 01:43.8 (28) 01:44.7 (30) 06:51.4
29 John Beecroft Wellness 01:44.1 (28) 01:44.5 (28) 01:43.4 (28) 01:40.5 (30) 06:52.5
30 Robert Cresser 01:44.6 (32) 01:44.2 (32) 01:43.5 (33) 01:41.3 (34) 06:53.6
31 Chris Reid 01:44.9 (30) 01:43.6 (30) 01:42.9 (30) 01:42.5 (33) 06:53.9
32 John Adcock 01:40.7 (33) 01:44.4 (33) 01:45.4 (32) 01:45.0 (35) 06:55.4
33 Robert Harris Maidenhead Rowing Club 01:45.4 (32) 01:44.7 (30) 01:45.0 (30) 01:42.8 (32) 06:58.0
34 Ben Jeveons Crossfit 13 01:42.4 (31) 01:47.1 (28) 01:46.5 (28) 01:43.3 (31) 06:59.4
35 Alexis Charveriat JUST ROW IT 01:42.4 (29) 01:45.8 (27) 01:48.6 (27) 01:45.5 (28) 07:02.2
36 Jonathan Pilgrim Chesterton Rowing Club 01:42.3 (23) 01:46.5 (23) 01:48.0 (23) 01:47.9 (26) 07:04.7
37 Ian Christensen 01:45.3 (30) 01:45.3 (31) 01:45.7 (32) 01:48.6 (31) 07:04.8
38 Bjornar Landheim Hamar Roklub 1881 01:40.1 (26) 01:44.2 (26) 01:51.1 (25) 01:50.3 (26) 07:05.7
39 Scott Pearson 01:44.5 (30) 01:45.8 (29) 01:48.0 (29) 01:48.1 (30) 07:06.4
40 Darren Baker 01:40.1 (32) 01:49.9 (30) 01:51.4 (30) 01:46.2 (32) 07:07.6
41 Toby Pearce 01:45.7 (33) 01:48.0 (34) 01:48.5 (36) 01:46.5 (37) 07:08.8
42 Matt Deans Third Space Canary Wharf 01:45.5 (31) 01:47.2 (30) 01:49.9 (30) 01:48.3 (30) 07:10.9
43 Daniel Schmidt 01:47.0 (30) 01:48.5 (29) 01:49.1 (30) 01:46.5 (32) 07:11.1
44 Robin Lancefield Wiltshire Hotel 01:51.0 (33) 01:50.9 (35) 01:50.3 (37) 01:46.6 (39) 07:18.7
45 David Brackin Deddington Mill Rowing Club 01:47.3 (29) 01:51.2 (28) 01:52.4 (30) 01:50.6 (31) 07:21.5
46 Martin Sorenson 01:46.4 (30) 01:53.3 (27) 01:55.3 (27) 01:57.1 (27) 07:32.0
47 Roberto Beretta ASD PROGETTO SPORT 01:53.7 (32) 01:55.7 (30) 01:55.4 (31) 01:56.3 (31) 07:41.0
48 Michael Pearson GLL Bodmin 01:54.9 (31) 01:57.4 (30) 01:58.1 (31) 01:58.6 (32) 07:49.1
49 Richard Kingshott Free Spirits Indoor Rowing Club 01:50.7 (33) 02:02.9 (31) 02:04.0 (31) 02:01.4 (31) 07:59.0
50 Andrew Dickson 01:59.9 (39) 02:07.8 (38) 02:08.9 (38) 02:09.9 (40) 08:26.5
51 Jonathan Smith 02:00.4 (28) 02:12.3 (29) 02:10.7 (30) 02:07.4 (32) 08:30.9
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2