British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E130 Sixth Form Boys 2000m

Place Name Club 500 1000 1500 2000 Finish
1 Edward Digby Pangbourne College Boat Club 01:31.2 (31) 01:34.7 (27) 01:35.0 (27) 01:32.6 (30) 06:13.5
2 Adam Stephenson Twickenham Rowing Club 01:33.8 (27) 01:34.5 (26) 01:34.2 (26) 01:32.0 (29) 06:14.5
3 Dominic Sullivan RSSBC 01:33.3 (33) 01:35.2 (31) 01:36.7 (32) 01:35.7 (33) 06:21.0
4 Connor Guerin Warrington Rowing Club 01:30.3 (33) 01:36.4 (27) 01:38.6 (27) 01:37.9 (32) 06:23.3
5 Adam Oliver LVS Ascot 01:33.8 (31) 01:37.9 (28) 01:37.7 (29) 01:38.4 (28) 06:27.8
6 Henry Washington Twickenham Rowing Club 01:34.3 (28) 01:37.0 (27) 01:37.8 (28) 01:38.9 (27) 06:28.0
7 Damian Lis Gloucester Hartpury 01:40.7 (26) 01:39.7 (26) 01:39.7 (26) 01:33.2 (28) 06:33.3
8 Glen Mulkerrins Bedford Modern School 01:38.1 (30) 01:38.0 (30) 01:39.3 (30) 01:38.1 (31) 06:33.5
9 Issac Herring Gloucester Hartpury 01:39.2 (33) 01:39.5 (33) 01:39.2 (32) 01:36.0 (35) 06:33.9
10 Simon Jeacock Gloucester Hartpury 01:38.6 (32) 01:38.6 (29) 01:38.8 (29) 01:38.1 (29) 06:34.2
11 Tiernan Purkess Gloucester Hartpury 01:38.1 (32) 01:40.3 (29) 01:39.6 (30) 01:36.7 (33) 06:34.8
12 Oscar Turner Reading Rowing Club 01:39.3 (24) 01:39.4 (24) 01:40.8 (24) 01:39.4 (25) 06:38.8
13 Jamie Potter City Of Bristol Rowing Club 01:36.6 (35) 01:38.9 (30) 01:41.3 (30) 01:42.6 (29) 06:39.3
14 Luca Stonehouse Gloucester Hartpury 01:38.9 (26) 01:39.8 (26) 01:40.8 (27) 01:40.6 (30) 06:40.1
15 Tom Rowe Bedford Modern School 01:39.9 (30) 01:41.1 (29) 01:41.7 (28) 01:40.4 (27) 06:43.2
16 George Shaw Monkton Combe Sch 01:39.6 (31) 01:40.1 (31) 01:42.4 (31) 01:41.3 (31) 06:43.4
17 Jake Tompkins Isle Of Ely Rowing Club 01:37.2 (29) 01:40.9 (27) 01:43.5 (26) 01:41.9 (28) 06:43.5
18 Nick Mannhardt American School of London 01:40.6 (33) 01:42.3 (32) 01:43.1 (32) 01:40.1 (34) 06:46.1
19 Emil Ghattas Radnor House School Rowing Club 01:38.9 (29) 01:42.8 (28) 01:44.2 (28) 01:41.2 (29) 06:47.2
- Jack Colliver Bedford Modern School 01:41.2 (30) 01:41.2 (29) 01:41.9 (28) 01:42.9 (29) 06:47.2
21 Rafe Stanford-Meisl Hinksey Sculling School 01:40.2 (29) 01:42.2 (28) 01:42.8 (27) 01:44.1 (28) 06:49.3
22 Alex Astbury Gloucester Hartpury 01:37.4 (31) 01:42.4 (29) 01:46.0 (30) 01:44.1 (32) 06:49.8
23 Robert Kilgour Gloucester Hartpury 01:41.4 (29) 01:42.6 (29) 01:44.8 (29) 01:43.0 (31) 06:51.7
24 Samuel Johnson Trafford Rowing Club 01:44.1 (27) 01:44.2 (26) 01:44.0 (27) 01:41.3 (28) 06:53.6
25 Benjamin Mackenzie Peterborough City Rowing Club 01:40.3 (29) 01:42.9 (29) 01:46.3 (29) 01:44.2 (31) 06:53.8
26 Tom Tinant Northampton School for Boys 01:39.7 (29) 01:41.4 (27) 01:45.9 (27) 01:47.1 (27) 06:54.1
27 Tucker Moran American School of London 01:41.8 (31) 01:43.4 (27) 01:45.2 (29) 01:44.1 (28) 06:54.5
28 Timothy Howard Deben Rowing Club 01:43.3 (29) 01:45.5 (28) 01:45.8 (28) 01:42.2 (31) 06:56.9
29 Rory Stobart Trafford Rowing Club 01:44.1 (31) 01:45.1 (29) 01:45.7 (30) 01:42.9 (32) 06:57.8
30 Nick Kuenstler American School of London 01:43.4 (33) 01:45.0 (31) 01:45.5 (31) 01:44.0 (32) 06:57.9
31 Edward Whale Coalporters Arc 01:42.1 (29) 01:45.1 (27) 01:46.4 (28) 01:45.7 (31) 06:59.2
32 Calum Jenkins Broxbourne Rowing Club 01:34.8 (32) 01:49.9 (27) 01:49.4 (25) 01:45.9 (28) 06:59.9
33 Aiden Loates Trafford Rowing Club 01:44.4 (30) 01:45.2 (29) 01:45.9 (29) 01:45.1 (31) 07:00.6
34 Liam O'donoghue Deben Rowing Club 01:41.0 (31) 01:47.3 (28) 01:49.0 (28) 01:45.2 (29) 07:02.6
35 Jack Collins Peterborough City Rowing Club 01:42.1 (27) 01:43.0 (27) 01:45.6 (26) 01:54.0 (25) 07:04.6
36 Rajesh Paul Bedford Modern School 01:42.0 (30) 01:46.6 (29) 01:49.3 (28) 01:47.0 (30) 07:04.8
37 Calum Rainier The Sixth Form College Farnborough 01:41.3 (25) 01:46.0 (25) 01:51.5 (25) 01:47.2 (25) 07:06.0
38 Gatley Searle Huntingdon Boat Club 01:43.7 (35) 01:47.6 (33) 01:48.3 (32) 01:48.4 (31) 07:08.0
39 Adam Burdett The Sixth Form College Farnborough 01:44.0 (31) 01:45.5 (28) 01:48.7 (28) 01:51.5 (27) 07:09.6
40 Neil Hilbrig Trafford Rowing Club 01:42.5 (33) 01:48.5 (29) 01:50.8 (29) 01:50.6 (30) 07:12.4
41 Byron Bullen Sudbury Rowing Club 01:45.1 (31) 01:48.7 (28) 01:50.8 (28) 01:48.8 (29) 07:13.4
42 Andrew Lawrence St Neots Rowing Club 01:38.5 (32) 01:50.9 (27) 01:52.9 (26) 01:51.8 (27) 07:14.1
43 William Gorner King's School Worcester Boat Club 01:42.3 (29) 01:46.6 (28) 01:53.0 (25) 01:52.5 (29) 07:14.3
44 Euan Bell Trent Rowing Club 01:47.1 (34) 01:49.5 (32) 01:51.0 (33) 01:48.0 (35) 07:15.6
45 Jacob Farthing The Sixth Form College Farnborough 01:48.0 (30) 01:50.4 (30) 01:51.1 (31) 01:47.1 (35) 07:16.6
46 Daniel Long Broxbourne Rowing Club 01:43.9 (29) 01:51.0 (26) 01:52.6 (27) 01:49.4 (27) 07:16.9
47 Sam White Bedford Modern School 01:46.7 (30) 01:49.4 (29) 01:50.9 (28) 01:50.1 (27) 07:17.1
48 Cameron Pearson Chilwell Garage Gym 01:49.2 (28) 01:52.0 (27) 01:52.7 (27) 01:45.7 (31) 07:19.7
49 Matt Jones Gloucester Hartpury 01:48.2 (30) 01:50.9 (28) 01:52.8 (27) 01:49.8 (27) 07:21.7
50 Josh Stimson 01:44.8 (32) 01:50.8 (30) 01:52.8 (30) 01:55.5 (31) 07:23.9
51 Dominic Shaw Northampton School for Boys 01:48.3 (28) 01:52.5 (26) 01:54.9 (27) 01:49.5 (30) 07:25.2
52 William Pinkerton Royal School Armagh 01:47.1 (26) 01:49.3 (25) 01:53.4 (25) 01:56.3 (25) 07:26.0
53 Tiarnan Power The Sixth Form College Farnborough 01:50.0 (38) 01:49.9 (38) 01:53.9 (38) 01:53.2 (41) 07:26.9
54 Odin Turner Lincolnshire Rowing Club 01:48.1 (31) 01:52.8 (29) 01:56.2 (28) 01:53.4 (28) 07:30.4
55 Harry Phillipson Doncaster Schools Rowing Assoc 01:47.2 (32) 01:54.8 (31) 01:56.6 (31) 01:54.7 (33) 07:33.3
56 Ciaran Farrell The Sixth Form College Farnborough 01:43.2 (33) 01:53.1 (32) 01:58.7 (32) 01:59.2 (32) 07:34.2
57 Ross Flanagan The High School of Glasgow 01:48.9 (29) 01:57.2 (26) 01:59.1 (25) 01:53.9 (29) 07:39.2
58 Adam Donough Gloucester Rowing Club 01:48.2 (32) 01:56.3 (29) 01:59.8 (29) 02:00.7 (28) 07:45.0
59 Daniel Lehmann 01:49.6 (30) 01:58.5 (26) 02:03.7 (24) 01:59.4 (26) 07:51.2
60 Morgan Alexander 01:57.0 (31) 02:03.9 (29) 02:06.9 (27) 02:06.8 (27) 08:14.5
61 Callum Maskery The Sixth Form College Farnborough 01:52.5 (35) 02:06.4 (33) 02:14.2 (32) 02:07.8 (33) 08:20.9
62 George Williams 02:02.9 (30) 02:09.9 (26) 02:11.3 (25) 02:08.7 (26) 08:32.8
63 Rish Patel 02:04.8 (28) 02:14.2 (26) 02:14.8 (25) 02:12.2 (27) 08:46.1
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2