British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E153 Sixth Form Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 Jens Hullah Minerva Bath Rowing Club 00:16.5 (44) 00:15.6 (42) 00:15.6 (42) 00:15.9 (45) 00:16.5 (40) 01:20.1
2 Issac Herring Gloucester Hartpury 00:17.3 (49) 00:15.9 (53) 00:16.3 (52) 00:16.5 (51) 00:17.1 (49) 01:23.1
3 Damian Lis Gloucester Hartpury 00:16.8 (39) 00:15.7 (42) 00:16.2 (37) 00:16.8 (36) 00:17.9 (37) 01:23.5
4 Alexander Roberts Peterborough City Rowing Club 00:17.0 (39) 00:16.4 (40) 00:16.7 (39) 00:16.6 (40) 00:17.0 (39) 01:23.8
5 Luca Stonehouse Gloucester Hartpury 00:16.8 (39) 00:16.2 (41) 00:16.7 (36) 00:17.1 (39) 00:17.7 (37) 01:24.6
6 Dominic Sullivan RSSBC 00:17.6 (48) 00:16.7 (43) 00:16.5 (44) 00:16.8 (43) 00:17.2 (42) 01:24.7
7 Tiernan Purkess Gloucester Hartpury 00:17.7 (51) 00:16.9 (46) 00:17.0 (49) 00:17.2 (45) 00:17.6 (48) 01:26.4
- Simon Jeacock Gloucester Hartpury 00:17.3 (48) 00:16.4 (44) 00:17.1 (42) 00:17.6 (37) 00:18.0 (40) 01:26.4
9 Hugo Binnian Hinksey Sculling School 00:17.5 (48) 00:17.2 (38) 00:17.4 (41) 00:17.8 (41) 00:18.3 (43) 01:28.1
10 Alex Astbury Gloucester Hartpury 00:18.1 (46) 00:17.3 (42) 00:17.4 (41) 00:17.5 (41) 00:18.0 (40) 01:28.3
11 Ben Hutton The High School of Glasgow 00:18.4 (46) 00:17.2 (42) 00:17.3 (45) 00:17.9 (44) 00:18.5 (49) 01:29.4
12 Tom Tinant Northampton School for Boys 00:18.1 (43) 00:17.7 (37) 00:17.6 (38) 00:17.7 (37) 00:18.8 (35) 01:29.8
13 Benjamin Mackenzie Peterborough City Rowing Club 00:18.6 (39) 00:16.9 (39) 00:17.3 (38) 00:18.1 (40) 00:19.5 (37) 01:30.3
14 Andrew Clark Hinksey Sculling School 00:18.8 (41) 00:18.0 (40) 00:18.1 (36) 00:18.0 (43) 00:17.8 (44) 01:30.7
15 Jack Collins Peterborough City Rowing Club 00:18.1 (43) 00:17.4 (38) 00:17.7 (34) 00:18.2 (33) 00:19.5 (31) 01:30.8
16 Scott Mcdonald The High School of Glasgow 00:19.0 (41) 00:17.4 (38) 00:17.7 (41) 00:18.3 (36) 00:18.9 (38) 01:31.3
17 Dominic Shaw Northampton School for Boys 00:18.5 (39) 00:17.5 (41) 00:18.0 (37) 00:19.1 (35) 00:19.7 (33) 01:32.9
18 Thomas Whitelaw The High School of Glasgow 00:19.0 (44) 00:17.8 (40) 00:18.0 (43) 00:18.6 (42) 00:19.5 (40) 01:33.0
19 Liam O'donoghue Deben Rowing Club 00:19.8 (39) 00:18.2 (39) 00:18.3 (39) 00:18.7 (35) 00:18.7 (38) 01:33.7
20 Andrew Lawrence St Neots Rowing Club 00:19.6 (40) 00:18.3 (36) 00:18.6 (39) 00:18.8 (35) 00:18.6 (39) 01:33.9
21 Will Booth Cranbrook School Boat Club 00:18.8 (38) 00:18.0 (37) 00:18.6 (35) 00:19.2 (34) 00:19.5 (37) 01:34.1
22 Sam Chard Shoreham Rowing Club 00:18.3 (43) 00:17.9 (40) 00:18.8 (38) 00:19.6 (37) 00:19.5 (40) 01:34.2
23 Timothy Howard Deben Rowing Club 00:19.6 (37) 00:18.7 (35) 00:18.8 (35) 00:18.7 (39) 00:18.9 (35) 01:34.6
24 George Slack Cranbrook School Boat Club 00:19.5 (40) 00:18.1 (43) 00:19.0 (38) 00:19.6 (40) 00:20.0 (39) 01:36.2
25 Harry Phillipson Doncaster Schools Rowing Assoc 00:19.3 (44) 00:19.3 (40) 00:19.4 (40) 00:20.8 (38) 00:20.1 (36) 01:38.8
26 Matt Jones Gloucester Hartpury 00:20.2 (39) 00:19.5 (34) 00:20.0 (33) 00:19.6 (34) 00:19.6 (34) 01:38.9
27 William Pinkerton Royal School Armagh 00:20.6 (38) 00:19.6 (31) 00:19.5 (34) 00:19.7 (34) 00:20.1 (33) 01:39.5
28 Max Eldridge Broxbourne Rowing Club 00:20.5 (41) 00:19.3 (43) 00:20.1 (39) 00:20.9 (40) 00:21.1 (43) 01:41.9
29 Daniel Lehmann 00:20.3 (33) 00:19.4 (34) 00:20.5 (29) 00:21.7 (30) 00:21.2 (28) 01:43.0
30 Adam Donough Gloucester Rowing Club 00:20.9 (34) 00:19.9 (36) 00:20.6 (35) 00:21.5 (31) 00:21.7 (33) 01:44.5
31 Morgan Alexander 00:21.8 (33) 00:20.1 (36) 00:20.4 (35) 00:21.4 (36) 00:23.4 (31) 01:47.0
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2