British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E155 Year 11 Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 Harry Flockhart King's School Worcester Boat Club 00:17.5 (41) 00:16.9 (43) 00:17.0 (42) 00:17.6 (38) 00:17.7 (41) 01:26.7
2 Peter Denton Guildford Rowing Club 00:18.4 (42) 00:17.7 (37) 00:17.9 (37) 00:18.2 (36) 00:18.9 (38) 01:31.1
3 Louis Nares RSSBC 00:19.2 (41) 00:18.1 (36) 00:18.0 (40) 00:18.0 (37) 00:18.1 (40) 01:31.4
4 Samuel Battisson Star Club 00:18.5 (42) 00:18.1 (40) 00:18.6 (39) 00:18.4 (42) 00:18.3 (43) 01:31.9
5 Thomas Sayer Star Club 00:18.4 (39) 00:17.4 (38) 00:18.3 (33) 00:18.7 (35) 00:19.2 (34) 01:32.0
6 Gabriel Newland Deben Rowing Club 00:18.9 (41) 00:17.7 (37) 00:17.9 (37) 00:18.4 (39) 00:19.4 (34) 01:32.3
- Dylan John Bedford Rowing Club 00:19.1 (38) 00:17.6 (37) 00:17.9 (33) 00:18.5 (36) 00:19.1 (34) 01:32.3
8 Archie Licudi Hinksey Sculling School 00:19.1 (35) 00:18.0 (33) 00:18.1 (36) 00:18.5 (36) 00:19.0 (35) 01:32.8
9 Angus Barrett The High School of Glasgow 00:19.0 (41) 00:17.6 (41) 00:17.9 (40) 00:18.9 (41) 00:19.7 (43) 01:33.0
- George Reed Bedford Rowing Club 00:18.6 (45) 00:17.9 (40) 00:18.5 (39) 00:18.9 (35) 00:19.1 (41) 01:33.0
11 James Maiden Gloucester Rowing Club 00:18.7 (42) 00:17.8 (37) 00:18.3 (39) 00:19.0 (31) 00:19.9 (33) 01:33.7
12 Fred Trott Hinksey Sculling School 00:19.4 (43) 00:18.6 (39) 00:18.9 (35) 00:18.9 (38) 00:18.9 (41) 01:34.8
13 Mark Salkeld King's School Worcester Boat Club 00:19.8 (42) 00:19.0 (38) 00:19.1 (41) 00:18.8 (45) 00:19.0 (44) 01:35.8
14 Morgan Durward Christchurch Rowing Club 00:18.9 (41) 00:18.3 (36) 00:19.1 (41) 00:20.0 (36) 00:19.6 (43) 01:35.9
15 Ollie Hanks Gloucester Rowing Club 00:20.1 (45) 00:19.3 (34) 00:19.3 (34) 00:18.7 (39) 00:18.6 (45) 01:36.0
16 Finn Roweth Gloucester Rowing Club 00:19.7 (40) 00:18.2 (43) 00:19.2 (34) 00:19.8 (36) 00:20.5 (32) 01:37.4
17 Joshua Thomas Greenbank Falmouth Rowing Club 00:19.5 (34) 00:18.8 (32) 00:19.4 (31) 00:19.8 (30) 00:20.3 (30) 01:37.8
18 Louis Green 00:19.1 (34) 00:18.7 (35) 00:19.9 (30) 00:19.8 (33) 00:20.4 (32) 01:37.9
19 Sam Bond Doncaster Schools Rowing Assoc 00:20.0 (39) 00:18.9 (41) 00:19.9 (39) 00:20.0 (39) 00:20.8 (35) 01:39.6
20 Billy Murphy Guildford Rowing Club 00:19.6 (34) 00:19.7 (30) 00:20.2 (27) 00:20.6 (29) 00:20.3 (33) 01:40.4
21 Benjamin Syiek Gloucester Rowing Club 00:20.3 (38) 00:18.8 (38) 00:19.4 (40) 00:20.4 (35) 00:21.6 (33) 01:40.6
22 Max Arlen 00:21.0 (37) 00:19.4 (37) 00:19.5 (37) 00:20.4 (35) 00:21.3 (37) 01:41.6
23 Daniel Norris 00:21.0 (31) 00:20.2 (30) 00:20.1 (33) 00:20.3 (30) 00:20.7 (32) 01:42.3
24 Sebastian Johnson PR3 Falcon, Oxford 00:22.1 (43) 00:21.7 (39) 00:22.9 (39) 00:23.5 (38) 00:23.8 (38) 01:54.0
25 Adam Boustred Berkhamsted School 00:23.2 (28) 00:21.8 (28) 00:23.2 (26) 00:23.6 (25) 00:23.5 (26) 01:55.3
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2