British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E157 Year 10 Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 Max Van Der Linden City Of Bristol Rowing Club 00:17.9 (40) 00:17.3 (35) 00:17.5 (38) 00:17.4 (38) 00:18.0 (43) 01:28.0
2 Keyan O'donnell Bewl Bridge Rowing Club 00:18.1 (36) 00:17.2 (35) 00:17.6 (38) 00:17.8 (34) 00:18.4 (33) 01:29.1
3 Fergus Woolnough Gloucester Rowing Club 00:18.3 (39) 00:17.7 (41) 00:17.9 (37) 00:18.3 (33) 00:18.1 (40) 01:30.2
4 Luke Johnson King's College School Wimbledon 00:19.0 (51) 00:18.7 (42) 00:18.9 (38) 00:18.9 (41) 00:18.5 (49) 01:34.1
5 Edward Fuller Exeter Rowing Club 00:19.5 (49) 00:18.3 (49) 00:18.6 (45) 00:18.9 (45) 00:19.1 (44) 01:34.3
6 Matthew Baber Maidstone Invicta Rowing Club 00:18.9 (44) 00:18.4 (42) 00:18.8 (38) 00:19.3 (44) 00:19.1 (50) 01:34.5
7 George Bell Scarborough 00:19.0 (44) 00:17.5 (48) 00:18.3 (46) 00:19.2 (41) 00:20.6 (32) 01:34.7
- Charlie Kemmett Scarborough 00:18.7 (42) 00:18.1 (36) 00:18.5 (39) 00:19.4 (34) 00:20.1 (36) 01:34.7
9 Duncan Repton Evesham Rowing Club 00:20.0 (45) 00:19.2 (34) 00:19.0 (41) 00:18.5 (42) 00:18.2 (50) 01:34.8
10 Danny Mulligan City Of Bristol Rowing Club 00:19.4 (43) 00:18.8 (38) 00:19.1 (35) 00:19.0 (38) 00:19.1 (35) 01:35.3
11 Rory Cameron-Martin Shiplake College 00:19.5 (40) 00:18.2 (40) 00:18.7 (35) 00:19.6 (34) 00:19.9 (36) 01:35.9
12 Robert Humphris Shiplake College 00:18.9 (38) 00:18.4 (36) 00:19.1 (31) 00:19.5 (31) 00:20.5 (32) 01:36.3
- Zak Thomas Doncaster Schools Rowing Assoc 00:19.5 (43) 00:18.2 (40) 00:19.2 (34) 00:19.8 (33) 00:19.6 (37) 01:36.3
14 Thomas Jackson Peterborough City Rowing Club 00:20.0 (33) 00:18.7 (35) 00:19.0 (35) 00:19.1 (38) 00:19.7 (40) 01:36.5
15 Thomas Holland King's School Worcester Boat Club 00:18.8 (38) 00:18.5 (32) 00:19.0 (35) 00:19.8 (33) 00:20.5 (29) 01:36.6
16 Thomas Bodily Peterborough City Rowing Club 00:19.4 (43) 00:18.3 (43) 00:19.1 (38) 00:20.0 (39) 00:20.6 (38) 01:37.6
17 Tedo Sandroshvili King's College School Wimbledon 00:19.8 (39) 00:19.1 (38) 00:19.4 (34) 00:19.5 (37) 00:19.9 (39) 01:37.7
- Aaron Horlock Maidstone Invicta Rowing Club 00:19.0 (44) 00:18.2 (40) 00:19.0 (35) 00:20.0 (36) 00:21.5 (36) 01:37.7
- Samuel Gale Star Club 00:19.0 (41) 00:18.5 (36) 00:19.6 (37) 00:20.1 (36) 00:20.5 (32) 01:37.7
20 Ben Jones Maidstone Invicta Rowing Club 00:19.5 (40) 00:18.9 (35) 00:19.3 (37) 00:19.9 (33) 00:20.2 (39) 01:37.9
21 Thomas Angell King's School Worcester Boat Club 00:19.5 (40) 00:18.6 (35) 00:19.4 (34) 00:20.2 (33) 00:20.7 (35) 01:38.4
22 Christopher Dixon Maidstone Invicta Rowing Club 00:18.9 (51) 00:18.4 (49) 00:19.6 (46) 00:21.0 (43) 00:23.0 (39) 01:40.9
23 Jack Gomersall Scarborough 00:21.1 (43) 00:19.8 (39) 00:20.0 (36) 00:20.2 (36) 00:20.2 (39) 01:41.3
24 Joshua Hosgood Broxbourne Rowing Club 00:20.8 (35) 00:19.7 (33) 00:20.0 (33) 00:20.3 (33) 00:20.6 (32) 01:41.4
25 Oliver Lawton Bewl Bridge Rowing Club 00:21.4 (36) 00:20.0 (39) 00:20.1 (39) 00:20.8 (38) 00:20.7 (38) 01:43.0
26 Max Porter Weybridge Rowing Club 00:20.3 (41) 00:18.9 (41) 00:20.1 (36) 00:21.1 (37) 00:23.6 (30) 01:44.0
27 Harry Pearson Scarborough 00:22.4 (43) 00:21.4 (39) 00:22.4 (37) 00:23.1 (36) 00:22.8 (37) 01:52.1
28 Pritveer Bhogal 00:22.0 (46) 00:22.9 (47) 00:22.6 (45) 00:23.7 (48) 00:23.2 (49) 01:54.3
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2