British Rowing Logo

INDOOR CHAMPIONSHIPS

Saturday 9 December, Lee Valley VeloPark

EVENT RESULTS

E159 Year 9 Boys 500m

Place Name Club 100 200 300 400 500 Finish
1 George Patten Northampton School for Boys 00:18.4 (36) 00:17.8 (34) 00:18.1 (37) 00:18.2 (33) 00:18.7 (32) 01:31.2
2 Jamie Setch Tyne Amateur Rowing Club 00:19.1 (44) 00:17.8 (40) 00:17.9 (40) 00:18.5 (39) 00:18.8 (42) 01:32.1
3 Edward Baker Northampton School for Boys 00:18.9 (35) 00:18.1 (33) 00:18.1 (37) 00:18.3 (36) 00:18.7 (39) 01:32.2
4 Lewis Henson Scarborough 00:18.9 (51) 00:17.9 (47) 00:18.6 (45) 00:19.7 (46) 00:21.4 (39) 01:36.6
5 James Brixey City Of Bristol Rowing Club 00:20.3 (36) 00:18.5 (32) 00:19.2 (31) 00:20.3 (33) 00:21.4 (31) 01:39.6
6 Tom Shipton Exeter Rowing Club 00:19.6 (49) 00:19.1 (41) 00:19.2 (44) 00:19.4 (43) 00:22.3 (38) 01:39.7
7 Luke Shillito Doncaster Schools Rowing Assoc 00:19.6 (43) 00:19.1 (41) 00:19.8 (45) 00:20.8 (40) 00:21.0 (43) 01:40.3
8 Toby Taylor Scarborough 00:19.9 (45) 00:18.2 (50) 00:19.7 (46) 00:20.7 (46) 00:22.1 (41) 01:40.5
9 Tom Fuller Exeter Rowing Club 00:20.6 (49) 00:18.9 (48) 00:19.7 (46) 00:20.5 (41) 00:20.9 (43) 01:40.6
10 Robert Mcrae CORC 00:20.7 (38) 00:19.3 (37) 00:19.8 (36) 00:20.3 (32) 00:20.9 (34) 01:41.0
11 Arthur Leashon-Gerrits MIRC 00:20.5 (38) 00:19.0 (41) 00:19.7 (40) 00:20.7 (38) 00:21.3 (37) 01:41.2
12 William Clarke Stratford Upon Avon Boat Club 00:20.1 (39) 00:19.3 (37) 00:20.5 (35) 00:20.6 (35) 00:21.6 (36) 01:42.1
13 Evan Wehrenberg The King's School, Canterbury 00:19.5 (40) 00:19.1 (35) 00:20.3 (38) 00:21.9 (33) 00:22.1 (33) 01:42.8
14 George Wharam Woodbridge School 00:22.3 (40) 00:20.4 (38) 00:20.5 (38) 00:20.7 (40) 00:20.9 (40) 01:44.9
15 Ben Henshaw Scarborough 00:20.4 (44) 00:20.5 (41) 00:21.3 (42) 00:21.6 (42) 00:21.3 (42) 01:45.1
16 Max Griffin Sadler Bishopsgate School Boat Club 00:21.9 (30) 00:21.0 (26) 00:20.9 (29) 00:21.1 (31) 00:21.0 (34) 01:45.8
17 Kyan Cherwayko The King's School, Canterbury 00:21.2 (43) 00:19.8 (46) 00:21.0 (37) 00:21.9 (41) 00:22.4 (38) 01:46.3
18 James Ellis Dave's Gym 00:22.0 (44) 00:21.5 (45) 00:21.7 (44) 00:22.2 (46) 00:21.9 (41) 01:49.2
19 Samuel Austin Gloucester Rowing Club 00:20.9 (40) 00:20.5 (41) 00:22.2 (38) 00:22.9 (37) 00:23.1 (36) 01:49.6
20 Matthew Taylor Scarborough 00:22.4 (46) 00:22.4 (40) 00:22.5 (43) 00:22.5 (43) 00:23.2 (41) 01:52.9
21 Harvey Griffin Sadler Bishopsgate School Boat Club 00:22.8 (37) 00:21.3 (42) 00:22.0 (41) 00:22.9 (39) 00:24.3 (42) 01:53.2
22 Matthew Tolley Doncaster Schools Rowing Assoc 00:22.9 (37) 00:23.5 (31) 00:22.1 (38) 00:23.4 (36) 00:24.1 (35) 01:55.9
23 Louis Smeeton The King's School, Canterbury 00:23.0 (44) 00:22.9 (42) 00:25.2 (43) 00:26.2 (39) 00:26.8 (40) 02:04.0
24 Tomo Mukaiyama The King's School, Canterbury 00:25.4 (38) 00:24.2 (37) 00:24.9 (36) 00:25.7 (35) 00:25.6 (35) 02:05.8
Back to results list

EVENT PARTNERS

Visit Sarasota County Cancer Research UKLee Valley VeloPark Concept2